Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller indirekt genom dotterföretag idka bevakningsverksamhet, tillhandahålla tjänster och produkter inom säkerhetsbranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 419 141 | 347 601 | 285 137 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 843 | 3 600 | -2 613 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 025 | 3 688 | -1 935 |
| Årets resultat (tkr) | -962 | 765 | -1 935 |
| Summa tillgångar (tkr) | 122 774 | 116 107 | 111 348 |
| Antal anställda | 625 | 518 | 434 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 419 141 | 347 601 | 285 137 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 843 | 3 600 | -2 613 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 025 | 3 688 | -1 935 |
| Årets resultat (tkr) | -962 | 765 | -1 935 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 26 407 | 26 550 | 28 762 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 96 367 | 89 557 | 82 586 |
| Tillgångar (tkr) | 122 774 | 116 107 | 111 348 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 16 215 | 17 177 | 13 802 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 313 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 106 559 | 98 617 | 97 546 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 122 774 | 116 107 | 111 348 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 110 | 856 | 903 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 255 253 | 211 994 | 176 534 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 83 697 | 69 646 | 57 744 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 625 | 518 | 434 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 671 | 671 | 657 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 544 | 545 | 542 |
| Vinstmarginal | 1.2% | 1.0% | -0.9% |
| Soliditet | 13.2% | 15.0% | 12.4% |
| Kassalikviditet | 89.2% | 90.8% | 84.7% |
Rapid Säkerhet AB ingår i en koncern med 48 bolag. Koncernmoderbolag är Gabrielsson Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller indirekt genom dotterföretag idka bevakningsverksamhet, tillhandahålla tjänster och produkter inom säkerhetsbranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.